2003 metais Lietuvos gyventojai referendume nusprendė tapti Europos Sąjungos nare. 2004 m. gegužės 1 d. kartu su Čekija, Estija, Kipru, Latvija, Lenkija, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija Lietuva tapo ES nare.
20-ies metų buvimo Europos Sąjungoje ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje (NATO) laikotarpis sudarė sąlygas Lietuvos valstybėje vykti įvairiems pokyčiams. Pokyčius, palietusius visus Lietuvos gyventojus, nulėmė ES tikslai, kurių ji siekia savo teritorijoje: taikos ir gerovės savo piliečiams skatinimas, siekis suteikti laisvę, saugumą ir teisingumą, saugoti žmogaus orumą, užtikrinti darnų vystymąsi, ekonomikos augimą, mokslo ir technikos pažangą, kovoti su socialine atskirtimi ir diskriminacija, skatinti socialinį teisingumą bei apsaugą, moterų ir vyrų lygybę, vaiko teisių apsaugą. Taip pat siekiama stiprinti ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą bei Europos Sąjungos valstybių narių solidarumą.
Narystė NATO ir ES pakeitė Lietuvos geopolitines sąlygas. Narystė šiose organizacijose tapo mūsų saugumo garantu, sudarė sąlygas sparčiam šalies ekonomikos augimui.
Parodoje „20 metų Europos sąjungoje“ eksponuojamos fotografijos, kuriose atsispindi Kelmės miesto bei Kelmės rajono pokyčiai per pastaruosius 20 metų.
Kelmės rajono savivaldybė nuo nepriklausomybės atkūrimo pradžios, bei buvimo ES laikotarpiu, užmezgė tarptautinius ryšius su 12 oficialių užsienio partnerių iš devynių Europos šalių: Vengrijos (Hódmezövásárhely), Lenkijos (Bilgoraj, Świętajno), Norvegijos (Molde, Flora), Švedijos (Östra Göinge), Vokietijos (Wartburg, Lienen), Latvijos (Ogre), Ukrainos (Novovolynsk), Austrijos (Sankt Veit an der Glan) ir Italijos (Gallese). Su miestais partneriais vyksta oficialūs susitikimai, bendradarbiavimas tarptautiniuose projektuose tokiuose, kaip „European Future in our Hands“ (liet. „Europos ateitis mūsų rankose“), „United citizens in strong Europe“ (liet. „Vieningi piliečiai stiprioje Europoje“), „Key to Success – European Solidarity“ (liet. Raktas į sėkmę „Europos solidarumas“) ir kt. Projektų tikslai – sustiprinti senus ir užmegzti naujus ryšius, aptarti bendrą Europos ateitį; siekti išsaugoti vertybes, puoselėjamas Europos Sąjungos, skatinti skirtingas tautas vienytis, auginti pilietiškumą, įsitraukimą ir tikėjimą Bendrijos ateitimi; dalytis patirtimi sveikatos ir ekonomikos krizių suvaldymo klausimais. Taip pat, Kelmės rajono savivaldybė – aktyvi paramos Ukrainai organizatorė, padedanti ir miestui partneriui Novovolynskui.
Europos Sąjunga, dalinai finansuodama projektus, atvėrė galimybes investuoti į kultūros paveldo objektus, pritaikant juos turizmo reikmėms. Taip naujam gyvenimui atgimė Kražių kolegija, kurioje šiuo metu įsikūręs Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centras (projekto įgyvendinimo pradžia 2007 m.). Gavus ES struktūrinių fondų finansavimą 2012–2015 m. restauruota Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia. Šiuo metu, finansuojant ES, vykdomas (nuo 2023 m.) Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio arkadų galerijos restauravimo; paveldo objekto prieinamumo lankytojams didinimo projektas. Dalinai finansuojant ES parengtas ir įgyvendintas projektas „Užvenčio muziejaus restauravimas ir jo pritaikymas kultūrinio turizmo reikmėms“. 2019 m. įgyvendintas ir Kelmės dvaro sodybos parterinės dalies sutvarkymo projektas.
Įstojus į ES platesnės galimybės atsivėrė renovuoti pastatus, puoselėti aplinką. ES struktūrinių fondų parama viena pirmųjų 2005 m. pasinaudojo Pakražančio mokykla. Vėliau rekonstruoti Kelmės „Aukuro“ vidurinės mokyklos, Kelmės rajono Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos, Kelmės „Kūlverstuko“darželio-mokyklos bei kitų mokyklų ir darželių pastatai, atnaujinti sporto aikštynai, įrengtos sporto salės, modernizuojamos gamtos ir technologinių mokslų mokymosi aplinkos.
Išgražėjo ir Kelmės miestas. Dalinai finansuojant ES vykdyti daugiabučių namų atnaujinimai, tvarkomos gatvės, atnaujinti rajono keliai, sutvarkytos kitos viešosios erdvės. Pasinaudojant ES sanglaudos fondo lėšomis tvarkomas Kelmės miesto Tūkstantmečio parkas, modernizuotas gatvių apšvietimas.
ES itin akcentuojama, kaip viena iš pagrindinių teisių, teisė į sveikatą, be kurios nebūtų įmanoma įgyvendinti kitų ekonominių, politinių bei socialinių teisių. Todėl Kelmės rajono savivaldybėje, siekiant geresnės gyventojų sveikatos, įgyvendinamos visuomenės sveikatos stiprinimo priemonės, kuriomis siekiama ugdyti vaikų ir jaunimo požiūrį į sveikatą, jos saugojimą ir stiprinimą. Organizuojamos Tarptautinės šokio ir Judėjimo sveikatos labui dienos, sukviečiančios Kelmės rajono mokinius. Vykdomi projektai, siekiant ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius, siekiant sveikatos stiprinimo ir ligų prevencijos (Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras).
Europos socialinio fondo agentūra vykdo projektą „Integralios pagalbos teikimas ir plėtra Lietuvos savivaldybėse“. BĮ Liolių socialinės globos namai, turintys Europos socialinių paslaugų kokybės užtikrinimo sistemos EQUASS licenciją, kaip projekto partneris siekia teikti slaugos, reabilitacijos ir globos paslaugas vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims jų namuose bei valstybės ir savivaldybių įstaigose. Dalinai finansuojant ES vykdytas Kelmės ligoninės infrastruktūros plėtros įgyvendinimo projektas, Kelmės rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigų modernizavimas. Atnaujinta Kelmės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, Tytuvėnų pirminės sveikatos priežiūros centro, Šaukėnų ambulatorijos, Kelmės rajono bendrosios praktikos gydytojų centro, A. Jokšo sveikatos centro infrastruktūra: atlikti patalpų remontai, įsigyta įranga vaikų ligų ir vyresnio amžiaus asmenų ligų profilaktikai, prevencijai ir ankstyvajai diagnostikai, įsigyta reikalingus baldus ir tikslines transporto priemones. Kelmės rajono psichikos sveikatos centre suremontuotos patalpos, įsigyta reikalinga įranga.
Daug dėmesio skiriama žmonėms su psichine negalia. Vakarų Europos pavyzdžiu, 2017 m. Aukštelkės socialinės globos namams įgyvendinus pilotinį projektą, Kelmėje buvo atidaryti pirmieji grupinio gyvenimo namai, leidžiantys neįgaliesiems sparčiau integruotis visuomenėje.
ES regioninės plėtros fondo lėšomis plečiamas ir bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų tinklas. Pastarojo projekto, o taip pat projekto „Kompleksinės paslaugos šeimai Kelmės rajone“ (finansuoto iš ES struktūrinių fondų lėšų) partneris – Lietuvos samariečių bendrijos Kelmės skyrius. Europoje savanorystė laikoma aktyvaus pilietiškumo išraiška, demokratinėje visuomenėje vaidinanti svarbų vaidmenį. ES remia savanorystę finansuodama savanorių mokymus ir įvairias veiklas. Čia svarbus vaidmuo tenka ir Maltiečių grupei, Lietuvoje veikiančiai nuo 1991 m.
ES labai daug dėmesio skiria aplinkos apsaugai, gamtos išteklių racionaliam vartojimui, tvarumui, skatina įsigyti ekologiškas ir netaršias transporto priemones. UAB „Kelmės autobusų parkas“ 2023 m. įsigijo  du elektrinius autobusus, o Kelmės priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, vykdant projektą, finansuojamą ES, „Prisitaikymo prie klimato kaitos gerinimas, stiprinant valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos reagavimo pajėgumus“ atsirado naujas, šiuolaikiškas bei modernus, gaisrinis automobilis.
Rūpinantis tvaria Lietuvos ir pasaulio ateitimi, Kelmės rajone plečiamas vėjo jėgainių tinklas. Taip į rajoną ateina naujos investicijos ir užtikrinamas efektyvus būdas apsirūpinti švaria elektros energija.
Tvarumo svarbos, siekio išsaugoti mūsų planetos išteklius idėjos skleidžiamos ir mokyklose, skatinant vaikus ir jaunimą intensyviai įsijungti į aplinkosaugines veiklas, prisidėti prie ekologinių problemų sprendimo.
Kelmės rajono savivaldybėje iš ES struktūrinių fondų bendrai finansuojamų lėšų įgyvendinus įvairius projektus, siekiama pagerinti verslumo sąlygas: tiesiamos vandens tiekimo trąsos, tvarkomi keliai ir gatvės, gerinama Kelmės miesto ir rajono kaimų infrastruktūra, dalis finansavimo lėšų skiriama įmonėms, pradedančioms ar vykdančioms verslą. ES parama gali pasinaudoti ir Kelmės rajono ūkininkai: remiamas jaunųjų ūkininkų įsikūrimas, žemės ūkio technikos įsigijimas ir t. t.
Siekiant tolygios regionų plėtros, gyvenimo kokybės kaime gerinimo, viena iš ES bendrijos iniciatyvų LEADER skatina vietos bendruomenės, verslo, nevyriausybinių organizacijų ir valdžios bendradarbiavimą. Kiekvienoje kaimiškoje savivaldybės teritorijoje veikianti vietos veiklos grupė padeda įgyvendinti LEADER programos remiamus projektus. Dėka šios programos Kelmės rajono bendruomenės turėjo galimybę pagerinti kaimo infrastruktūrą bei kraštovaizdį (Asociacija „Lykšilio kaimo bendruomenė), kurti patrauklias, naujoviškas erdves poilsiui ir sporto veikloms, renginiams ir laisvalaikiui (Asociacija „Butkiškės bendruomenė), puoselėti tradicijas, ugdyti meninius gebėjimus ir kūrybinę saviraišką, stiprinti bendruomeniškumo jausmą (Kolainių kaimo bendruomenė), skatinti vaikų ir jaunimo sveiką gyvenseną ir aktyvų poilsį (Vaiguvos jaunimo bendruomenė „Lyderiai“), skatinti vietos verslo iniciatyvas ir sukurti bendruomenės ekonominį kapitalą (Bendruomenė „Šaltenių pašvaistė“) ir t. t.
Buvimas ES atvėrė plačias galimybes dalyvauti programos „Erasmus+“ remiamų sričių: aukštojo mokslo, profesinio rengimo ir mokymo, mokyklinio ugdymo, suaugusiųjų švietimo, jaunimo ir sporto projektuose. Kelmės rajono švietimo ir ugdymo įstaigos – aktyvios projektų koordinatorės bei tarptautinių projektų dalyvės. Dalyvavimas „Erasmus+“ programoje skatina tarptautinį bendradarbiavimą, įtrauktį ir lygias galimybes, ugdo meistriškumą, kūrybiškumą.
Dėl ribotos parodos apimties čia eksponuojamomis fotografijomis siekta parodyti pagrindines kryptis, kuriomis eiti skatina Europos Sąjunga. Parodoje atspindima tik maža dalis Kelmės miesto ir Kelmės rajono pasiekimų.

Medžiagą parodai parengė vyr. muziejininkė-archyvarė K. Milašauskienė