Lietuvos Respublikos Seimas 2023-iuosius paskelbė Žirgo metais. Taip siekiama akcentuoti išskirtinę žirgo reikšmę Lietuvos istorijoje ir kultūroje nuo seniausių laikų bei pažymint Plungės valstybinio žemaičių veislės arklių žirgyno įsteigimo 100-mečio jubiliejų.
Kaip rašo „Visuotinė lietuvių enciklopedija“ – žemaitukai, vietinė arklių veislė. Vyrauja bėra, juoda, juodbėra ir tamsiai sarta spalva. Naudojami darbui, važiavimui, turizmui, įvairioms žirgų sporto šakoms. Naudojant žemaitukus buvo sukurtos trys veislės: trakėnai, stambieji žemaitukai ir Lietuvos sunkieji. Iki 19 a. vidurio žemaitukai buvo plačiai paplitę. Po I pasaulinio karo išliko tik pavieniai arkliai. 1922 Plungės dvare buvo įsteigtas žemaitukų valstybinis žirgynas. 1934 jis perkeltas į Gruzdžius. 1944 nacių Vokietijos kariai atsitraukdami išsivarė visus arklius. 1948 buvo pradėta atkurti veislę. Nuo 1990 žemaitukai sparčiai nyko. 1994 buvo likę 30 suaugusių ir 12 jaunų žemaitukų veislės arklių. 1997 įkurta Žemaitukų arklių augintojų asociacija, kuri atlieka atkuriamąjį veislininkystės darbą. 2006 buvo 76 veislinės kumelės. 21 a. pradžioje žemaitukų veislė priskirta tarptautiniu mastu saugomų arklių veislei ir įtraukta į Pasaulio naminių gyvūnų katalogą.
Jūsų peržiūrai pateikiame įvairias nuotraukas su žirgais (ne tik žemaitukų veislės) iš Kelmės krašto muziejaus fondų. Fotografijose užfiksuoti vaizdai iš kasdieniame gyvenime atliekamų darbų, žirgų naudojimo laisvalaikio pramogoms, kariuomenėje, vestuvių, laidotuvių apeigose bei kitur.

Informaciją parengė vyr. muziejininkas Rimantas Serva