KONKURSAS-PARODA
GYVOS ŽEMĖS MINTYS 2021

„Gyvos žemės mintys“ dar gyvos Lietuvos fotografija visais laikais buvo arti žemės ir žmogaus. Kaune ne vienerius metus buvo rengiama fotografijos paroda „Gamta visų namai“. Ją nustojus rengti ir pasukus modernizmo link, Mažeikiuose liko vienintelė mūsų krašte tarptautinė gamtinės fotografijos bienalė „Gyvos žemės mintys“.

1999 m. rašydamas straipsnį apie Mažeikiuose surengtą pirmąją tarptautinę fotografijos parodą „Gyvos žemės mintys“, fotografijos kritikas Skirmantas Valiulis vylėsi, kad šis tarptautinis žiburėlis įsidegs. Pernai surengta jau keturioliktoji bienalė, todėl šiandien galime drąsiai teigti, kad fotografijos kritiko minėtas žiburėlis vis skaisčiau įsidega. Parodai savo darbus atsiuntė fotografai iš  Azerbaidžano, Irano, Ispanijos, JAV, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Serbijos, Šveicarijos ir Uzbekijos.

Pagrindinė parodos idėja: gamtos išsaugojimas, dėmesys gamtosaugai, mus supančiai aplinkai, florai ir faunai. Paroda „Gyvos žemės mintys“ įdomi tuo, kad joje ne šiaip sau eksponuojamos fotografijos iš mūsų krašto ir tolimesnių pasaulio vietų, bet čia susitinka skirtingi stiliai ir idėjos, kurie tobulina mūsų skonį, laisvina gyvenimą.

Fotomenininko Aleksandro Macijausko žodžiais tariant, gyvename tarp dangaus ir pragaro, kuo dažniau deklaruojame meilę, tuo dažniau konfliktuojame su racionaliu protu. Siekdami pelno teršiame aplinką, moderniomis priemonėmis naikiname gyvūniją, beatodairiškai kertame miškus, o plastiko šiukšlių vandenynuose plotai jau greitai bus didesni už kontinentus. Tautos išmintis byloja, kad gamtos mes nepaveldėjome iš savo tėvų – ją mes pasiskolinome iš savo vaikų. Galvoju, kad išsaugotą švarią gamtą gaus ir mūsų vaikai, jeigu tokią mes jiems paliksime.

Stanislovas Žvirgždas
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas

Parodos organizatoriai: Mažeikių muziejus, Mažeikių foto klubas ir Lietuvos fotomenininkų sąjunga.
Kelmės krašto muziejuje eksponuojama dalis parodos.